Açık kırmızı şaraplar, soğuk yemeklerle uyum sağlar ve sıcak aylar için iyi bir alternatiftir. Kırmızı şarapların sadece kışın içildiği efsanesi aslında doğru değildir. Bu tür şarapların çoğu dolgun gövdelidir. Ayrıca oda sıcaklığında tüketilmesi gerekir.  Ancak soğuk içmek için de farklı alternatifler arasından seçim yapabilirsiniz. 

Kırmızı şaraplar, genellikle taze bir asidite ve tada sahiptir. Bu da onları çok meyveli ve hafif hale getirebilir. Lucca Beach ‘de deniz kenarında gündüz aperatifleri ve hafif akşam yemekleri için tercih edilmektedir. 

Yaz şaraplarının hepsi aynı değildir. Başta kullanılan üzümler ve dolayısıyla menşei mahzenler olmak üzere farklı özelliklere göre değişir. Hafif tatlarla karakterize edilen ve özellikle meyveli üzümler sıklıkla kullanılır. Yaza uygun taze şaraplar genellikle kokulu ve açık kırmızı üzümlerden üretilir. Bir diğeri de tatlı ve susuzluğu gideren meyveli ve çiçeksi bir tat ile karakterize edilir. 

 

Soğuk Yemekler İçin Açık Kırmızı Şaraplar

Açık kırmızı şaraplar, hafiflikleri ve sıcak mevsim yemekleriyle iyi uyum sağlamaları nedeniyle yaz mevsiminde tercih edilir. Kuskus, pirinç ve soğuk makarna, domates, sebze ve mozzarella salataları ve balıkla uyumludur. Kırmızı şarabı seviyorsanız, bu ikramlarla eşleştirmek için açık kırmızı şaraplar listesine sahip olmanız gerekir. İşte bazıları:

Aperitif olarak kabul edilen ve soğuk yemeklerle de birleştirilebilen şaraplar arasında, hafif ve meyveli, mezeler için ideal olan Lambrusco  bulunmaktadır. Baloncuklardan vazgeçmek istemeyenler için tatlı ve aromatik nüanslarla karakterize edilen köpüklü bir şarap olan Brachetto doğru bir seçim olabilir. Yazın içilmemesi gereken şaraplardan bazıları ise Amarone, Sangiovese, Barber ve Cannonau’dur. 

 

Lucca Beach Yaz Şarapları 

Bodrum sahilinde arkadaşlarınızla keyifle içebileceğiniz hafif ve meyveli bir kırmızı şarap ister misiniz? Lucca Beach spesiyaliteleri ile eşleşen, benzersiz ve büyüleyici kokusu olan geniş şarap yelpazesinden seçim yapabilirsiniz. Bir alternatif, mükemmel asitliği sayesinde soğuk ve balık yemekleriyle de eşleşebilen tipik bir Ligurya şarabı olan Dolceacqua olabilir. 

Bir başka alternatif ise Schiava üzümlerinden elde edilen Pinot Noir’dir. Eşsiz, aromatik ve meyveli bir ürün Bardolino’dur. Bu şarapların ortak özellikleri tazelik, yumuşaklık ve yazın susuzluğunu giderebilecek çok sayıda meyve aroması ve açık kırmızı aperitif şaraplardan beklenen taze tattır. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: