Lezzetli aperatiflerin tadını çıkarmak için kokteyl hazırlamayı bilmek kadar iyi bir sunum yapmak da aynı derecede önemlidir. Kokteyl dünyasında garnish, garnitür süslemeler anlamına gelmektedir. Garnish, kokteylin genel tadının bir parçası olduğu için isteğe bağlı olarak kullanılabilir. Ancak bir Lucca deneyimi olarak kesin olan bir şey var: Kokteyle özel bir dokunuş katmak her zaman memnuniyetle karşılanırlar. Tat, koku ve görünüm! 

Bodrum Lucca Beach ‘de ufak dokunuşlarla muhteşem kokteyller hazırlıyoruz. Siz de yaz aylarında misafirlerinize Lucca tadında kokteyller hazırlamak istiyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin.  

Kokteyllerde Garnish Nedir? 

Lucca Beach’te kokteyl servis edildiğinde farkını mutlaka hissedersiniz. Sebebi kokteylle birlikte sunulan garnitürlerdir. Kokteyllerde Garnish, doğrudan içeceğin içine daldırdığımız, bardağın kenarını yerleştirdiğimiz  meyvelerden yapılan kokteyl süslemeleridir. Bunlar, içeceğe ekstra bir tat ve koku katar. 

Kokteyl Dekorasyonları

Klasik kokteyl dekorasyonları için aşağıdakiler  yaygın olarak kullanılmaktadır: 

  • Tüm meyve dilimi 
  • Yarım dilim 
  • Estetik dokunuş katmak için sadece meyve kabuğu (belki spiral şeklinde katlanmış) 
  • Çok hoş kokulu uçucu yağları serbest bırakmak için sıkılmış kabuk. 
  • Aromalar 
  • Baharat 
  • Kahve çekirdekleri ( Espresso Martini’de olduğu gibi )
  • Tarçın çubukları 
  • Kurutulmuş meyve 
  • Şeker çubukları 

Kokteyl Meyve Süslemeleri

Klasik koyteyl süslemeleri portakal, limon veya limon dilimi ile yapılabilir. Bu tür kokteyl dekorasyonu için öncelikle meyvelerin uç kısımlarını çıkarmalısınız. Ardından da ne çok ince ne de çok kalın dilimler kesmelisiniz. Meyve diliminin bardağın kenarında kalmasını sağlamak için hazırlık aşamasında  dilimin yarısına küçük bir kesi yapmak yeterli olacaktır. Dilimli kokteyl garnitürleri bardağın içine veya kenarına yerleştirilebilir. Cuba Libre, Cosmopolitan, Old Fashioned, Negroni, Americano vb. kokteyllerin vazgeçilmezidir. 

Ayrıca garnitür olarak kırmızı kiraz, yeşil zeytin içeren kokteyller de hazırlanır. Genellikle bu tür kokteyl garnitürü, örneğin Martini kokteylinde, Manhattan’da veya Gibson’da olduğu gibi, bardağın içine veya bir kürdan kullanılarak kenarına oturtulduğu bardaklarda servis edilen içeceklerde kullanılır. 

Özel bir istisna, bir adet kereviz sapıyla veya barmenin tercihine göre bir dilim havuçla süslenen Bloody Mary’dir. 

Tiki içeceklerinde ananas yaprakları, çiçekler, şemsiyeler ve Polinezya esintili kokteyllere özgü çok sayıda diğer garnitürler kullanılabilir.

Kabuklar, bükümler ve lezzetler sadece estetik bir işleve sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer bileşenlerle karışan esansiyel yağları sayesinde bir kokteylin gerçek bileşenleri olarak da kabul edilebilir. 

Lucca Beach Kokteyl Süslemeleri 

Lucca Beach’ de tezgahın arkasında, tüm meyveler potansiyel olarak kokteyller için bir garnitür olarak kullanılabilir. Her zaman kokteyl garnitürünün, içeceğin malzemeleriyle tutarlı bir şekilde eşleşecek şekilde seçilmesi sağlanır.
Örneğin çarkıfelek meyvesi püresi içeren bir içecek hazırlıyorsak, garnitür olarak kenarına çarkıfelek meyvesi koymak mantıklı olacaktır. 

Kokteyl hazırlama konusunda bir sihirbaz olmak ve kokteylleri doğru ve yaratıcı bir şekilde dekore etmenin tüm sırlarını keşfetmek istiyorsanız öncelikle Lucca Beach’de bu deneyimi yaşayın.  Sonra dilerseniz kendi kokteyl süslemelerinizi yapın!.  

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: