Yaz sezonu çoktan başladı! Sahilde ilk fotoğraflar sosyal ağlarda paylaşılıyor. Birçok kişi yaratıcılığını kullanarak fotoğraf çekebiliyor. Bazıları influencerlardan ilham alıyor bazıları da kendi hayal güçlerinin rehberliğine bırakıyor. Ancak kusursuz fotoğraflar çekmenin püf noktaları var. İşte sahilde fotoğraf çekmek, güzel anları yakalamak ve bunları Instagram ve diğer sosyal ağlarda paylaşmak için size 5 harika öneri!

Sahilde Fotoğraf Çekmek İçin En İyi Zaman

Bugün harika fotoğraflar çekmek için gelişmiş ekipmanlara ihtiyacınız yok. Akıllı telefonların çoğu yüksek kaliteli fotoğraflar çekebilmektedir. Ancak doğru cihaza sahip olmak her zaman yeterli olmayabilir. Denizde çekilecek mükemmel fotoğraflar için ışık ve gölge en önemli unsurdur.

Sahilde fotoğraf çekmek için en iyi zamanlar :

  • Sabah 10 -11 arası
  • Öğleden sonra 4 – 5 arası

Gün batımında fotoğraflar en güzel renklere sahiptir. Ayrıca, herhangi bir fotoğraf düzenleme uygulaması veya akıllı telefonunuzun kamerasına entegre olan uygulama sayesinde fotoğrafların tonunu ve doygunluğunu kolayca ayarlamak mümkündür.

Düşünüldüğünün aksine, güneş gerekli değildir. Bulutlu bir gün ideal ışık durumunu size sunacaktır. Bu durumda, kamerayı siyah beyaz moduna ayarlayabilir veya renkli çekim yapabilirsiniz. Daha sonra bir filtre ile değiştirebilirsiniz. Önerilen poz: denize bakan omuzlar ve yarım boy çekim. Sonuç garantilidir!

Öte yandan doğrudan ışık, kumsaldaki fotoğraflar için iyi bir müttefik değildir. İşin püf noktası , dolaylı olarak konuya girmesine izin vermektir. Örneğin, bir plaj kafesinde, bir şemsiyenin veya bir palmiye ağacının altında olduğu gibi dışarıda ama gölgede çekim yapabilirsiniz.

Denizde çekilecek fotoğraflar için doğru pozlar

1- Güneş çok yoğunsa, gözleriniz kapalı olarak yüzünüzü güneşe bakacak şekilde tutun. Bu şekilde yüzünüzde gölge yapmaz.

2- Kumsalda ayakta fotoğraf çekmek istiyorsanız, püf noktası ayak parmaklarınızın üzerinde durup hafifçe yana doğru dönmektir . Bu sizi daha ince ve uzun gösterecek ve kumun eğimli etkisini ortadan kaldıracaktır.

3- Kollarınızı nereye koyacağınızı bilemediğiniz birkaç kez başınıza gelmiştir. Fotoğrafı daha uyumlu hale getirmek için aksesuar kullanabilir, örneğin güneş gözlüğünüzü takıyormuş gibi yapabilir, şapka takıp elinizi başınıza koyabilir ve hatta bikininizin düğümünü düzeltebilirsiniz. Bu, tüm pozların daha doğal ve rahat görünmesini sağlayacaktır.

 

Sahilde Fotoğraf Çekmek

4- Sahilde çekebileceğiniz fotoğraflar için bir başka poz da oturmak veya uzanmaktır. Ancak ağırlığı plaj havlusunun üzerine koymadan, hafifçe üzerine eğilerek iyi dengelemeye dikkat edin. Bacaklar zarif bir şekilde çaprazlanmış olarak uzanın.

Sahilde Fotoğraf Çekmek

5- Lucca Beach’de muhteşem fotoğraflar çekebileceğinizi biliyor musunuz? Bazı mekanların atmosferi fotoğraf karelerine yansır. İşte Lucca Beach de böyle bir etkiye sahip. Hani mekan o kadar güzeldir ki sizi de içine alır ve ortaya harika bir kare çıkar. Lezzetli yemekler, harika müzik, eşsiz bir manzara ve Lucca ruhu! Bodrum Sahilde fotoğraf çekimi için tercih edebileceğiniz harika bir mekan!

Akılda Tutulması Gereken Yararlı İpuçları

Bu önlemler, ister merceğin arkasında olun ister kameranın önünde olun, geçerlidir. Tatillerinizde veya plaj günlerinizde şunları unutmayın:

  • Asla doğrudan güneşe bakmayın. Yüze doğrudan ışık geldiğinde, konu gözlerini açık tutmakta zorlanacaktır. Sırtınızı güneşe çevirmek de doğru değildir, çünkü ışığa karşı parlak bir zemin üzerinde siyah bir silüet olacaktır.
  • Objektife bakmak yerine doğal bir şekilde ufku hedefleyin. Mutlu ve rahat bir ifade takınmaya çalışın. Zorlamadan gülümsemek daha iyidir, doğal ifadeler oluşturmanın bir yolu da keyif aldığınız bir şeyi yaparken kendinizi ölümsüzleştirmektir.
  • Her zaman neyi fotoğraflamak istediğinizi belirleyin . Bir kişi, bir nesne, güzel bir gün batımı. Önemli olan hangi konuyu seçerseniz seçin fotoğrafı anlamlı kılmasıdır.
  • Sıradan özçekimlerden kaçının ve daha orijinal bir şey deneyin. Su altıbda bir fotoğrafa ne dersiniz? Bunun için sadece akıllı telefonunuzu  su geçirmez bir kılıfla koymanız yeterli.

Sahilde Fotoğraf Çekmek

Bu basit ipuçlarını takip ederek deniz fotoğraflarınız kesinlikle harika olacaktır. Bunları sosyal ağlarda paylaşmak isterseniz, doğru hashtag’leri kullanmayı unutmayın!

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: