Türkiye’de tatil deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Bodrum, burada tatil yapmak isteyenler için birbirinden güzel koylara, sahillere ve kültürel mekanlara sahiptir. Her yıl milyonlarca tatilciye ev sahipliği yapan bu meşhur tatil beldesinde denize girip bol bol gezmek isteyenler için hazırladığımız Bodrum’da tatil rehberi siz misafirlerimiz için adeta bir pusula olacaktır. Ayrıca Bodrum’da konaklamak isteyenler için portföyümüzde birbirinden konforlu ve lüks villalarımız sitemizde mevcuttur. Tatilini daha özel ve özgür geçirmek misafirlerimize en iyi ve en kaliteli hizmeti verebilmek için çalışmaya devam ediyoruz. Siz villanızda konaklarken Bodrum’da gezebileceğiniz yerlere göz atmanız için hazırlamış olduğumuz bu yazı sayesinde Bodrum’da görmeniz gereken yerleri inceleyebilirsiniz.

Bodrum’da Tatil : Bodrum Kalesi

İki liman arasında bulunan tarihi kale, Rodos şövalyeleri tarafından 1415 yılında yapımına başlanmış ve ancak 1513 yılında tamamlanabilmiştir. Yapıldığı dönemde ise ismi ‘Saint Peter Kalesi’ olarak geçmektedir. Antik çağlarda bir ada üzerinde bulunan bu kale daha sonrasında kara ile bağlantısının kurulmasıyla bir yarımada haline getirilmiştir. Kalenin iç kısımlarında bulunan kuleler farklı ülke isimleri ile adlandırılmıştır. Kulelerden en yükseğine Fransız Kulesi adı verilmiştir. Diğer kuleler ise İtalyan Kulesi, İngiliz Kulesi, Alman Kulesi ve İspanyol(Yılanlı) Kulesi’dir. Kale, I. Dünya Savaşı sırasında bombalanarak ciddi hasar görmüştür. Yapısı itibariyle oldukça büyük olan Bodrum Kalesinin, iç kısımında 14 adet sarnıç bulunmaktadır. Bu sarnıçlar günümüze kadar kendisini korumayı başarmıştır.

Bodrum’da Tatil : Halikarnas Mozolesi

Dünyanın yedi harikasından bir sayılan Halikarnas Mozolesi, Kraliçe Artemisia tarafından Karya Kralı Mausolos için yaptırılmış bi anıt mezarıdır. Mozoles, Mısır ve Yunan mimarisinden de izler taşımaktadır. Her ne kadar yapıldığı dönemde ihtişamlı bir görüntüye sahip olduğu düşünülse de 15. yüzyıldaki depremde yıkılmış ve önemli ölçüde hasar görmüştür. Günümüzde ise açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle kültür gezileri yapmayı sevenler için sizleri antik çağlara götürecek bu yapı, Bodrum tatiliniz sırasında görülmeye değer yerler arasındadır. Geçmişte yapılan kazılarda burada bulunan birçok eser İngiltere’ye kaçırılarak Londra’da British Museum’da sergilenmektedir. Bu önemli eserler günümüzde halen Türkiye’ye getirmeye çalışmaktadır. Ancak şu ana kadar herhangi bir başarı sağlanamamıştır.

Bodrum’da Tatil : Antik Tiyatro

M.Ö. 4. yüzyıl dönemlerine ait olduğu düşünülen bu muhteşem yapı, Roma İmparatorluk Çağı öncesi tiyatrolarının tüm özelliklerini taşımaktadır. Tiyatro, tüm görkemi ve güzelliğiyle günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilen önemli tarihi yapılardan birisidir. Bodrum’un ortasında, Göktepe dağının eteklerinde yer alan tiyatro aynı zamanda Anadolu topraklarında bulunan en eski tiyatrolar arasında yer almaktadır. Restore edildikten sonra günümüzde de birçok etkinlik (konser, festival, vb.) için kullanılmaktadır. Tiyatronun merdivenlerinde oturarak muhteşem bodrum manzarasını izleyebilir ya da çekeceğiniz birbirinden güzel fotoğraflarla anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Göltürkbükü

Bodrum’un önemli turistik yerlerinden biri olan Göltürkbükü, Türkbükü ve Gölköy mahallelerinden oluşan gözde tatil mekanlarından biridir. Özelikle Bodrum’un daha lüks ve gösterişli kafe, bar ve beach’leri bu bölgede yer alırken yatlar tarafından da sıkça ziyaret edilmektedir. Muğla’nın birçok yerinde görülen tarihi kalıntılara burada da rastlayabilirsiniz. Antik çağlarda Likyalılardan kalma kale, sur, kaya mezarları, mağaralar ve sütunları Türkbükü ziyaretinizde gezebilirsiniz. Kültür gezileri yapmayı seven tatilciler için güzel bir fırsat olacaktır. Ayrıca Gölköy’e giderek buraya adını veren gölü görebilir, yürüş yapabilir ve birbirinden güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz. Gölköy ziyaretinizde dikkat etmeniz gereken bir diğer güzel ayrıntı ise dünyada sadece Girit’te ve Türkiye’de yetişen ‘Phoenix’ palmiye ağaçlarının burada yer almasıdır. Bu ağaçların en önemli özelliği yanmamalarıdır.

Göltürkbükü’ne gelmişken elbette buranın en iyi mekanlarından biri olan ve Lucca markasının Bodrum’daki ikinci şubesi diyebileceğimiz Lucca Beach’e de gelmeyi ihmal etmeyin.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: